Czyszczenie klimatyzacji metodą ultradźwiękową

W ciągu kilku ostatnich lat przetestowaliśmy wiele rozmaitych technik dezynfekcji układu klimatyzacji. Efektem naszych prób i doświadczeń jest decyzja o wprowadzeniu do oferty czyszczenia klimatyzacji poprzez czyszczenie metodą ultradźwiękową.

 

Jest to, naszym zdaniem, obecnie najskuteczniejsza, wśród metod wykorzystujących preparaty chemiczne, metoda czyszczenia układu klimatyzacji. Czyszczenie klimatyzacji metodą ultradźwiękową radzi sobie nawet z bardzo silnymi i trudnymi do usunięcia zanieczyszczeniami, wynikającymi np. z długiego okresu przerwy w użytkowaniu klimatyzacji, albo z rozkładających się resztek jedzenia jak np. mleko albo piwo.

 

Naszą pozytywną opinię na temat tej metody podzielają serwisy wykonujące czyszczenie klimatyzacji w takich krajach jak: Belgia, Holandia, Szwecja, Wielka Brytania, czy Francja.

 

Normalna eksploatacja samochodu związana jest z powstawaniem groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń, jak choćby:

  • dym tytoniowy – uporczywy, trudny do usunięcia nieprzyjemny zapach,
  • spaliny z innych samochodów – nieprzyjemny zapach,
  • rozlane napoje, jedzenie – nieprzyjemny zapach, rozwój bakterii,
  • pot ludzki – roztocza, nieprzyjemny zapach,
  • wilgoć plus zanieczyszczenia mechaniczne i organiczne obecne w powietrzu – rozwój mikroorganizmów, pleśni i grzybów – nieprzyjemny zapach zgnilizny, reakcje alergiczne, uczucie zmęczenia lub spadek koncentracji
  • materiały, których zrobione są fotele i obicia są korzystnym środowiskiem dla rozwoju roztoczy i pleśni,
  • zwierzęta – roztocza i zapach sierści,
  • rozlane płyny lub smary typu benzyna, olej samochodowy,
  • kiepskiej jakości pachnidła i poprawiacze zapachów.

Na czym polega czyszczenie klimatyzacji samochodowej metodą ultradźwiękową?

Do dezynfekcji używane jest specjalne urządzenie rozpylające skondensowany detergent. Preparat użyty do dezynfekcji jest antyalergiczny, niepalny, nietoksyczny.

 

Urządzenie wytwarza ultradźwięki o częstotliwości 1.7 Hz, które rozbijają parujący płyn dezynfekujący do postaci mgiełki o średnicy kropel około 5 mikronów. W takiej postaci detergent znacznie skuteczniej dociera w każde miejsce układu klimatyzacji, dezynfekując i czyszcząc również wnętrze samochodu. Mleczko dezynfekujące pokrywa wszystkie odkażane powierzchnie utrudniając rozwój kolejnych pasożytów.

Jakie efekty przynosi czyszczenie klimatyzacji metodą ultradźwiękową?

Czyszczenie klimatyzacji samochodowej metodą ultradźwiękową:

 

  • usuwa złogi brudnego tłuszczu, kurz, pleśń i inne zabrudzenia z parownika i układu klimatyzacji,
  • usuwa przykre i uporczywe zapachy z wnętrza auta,
  • odkaża układ klimatyzacji i wnętrze samochodu zapobiegając alergiom,
  • niszczy i usuwa mikroorganizmy, roztocza, grzyby i bakterie,
  • usuwa pyłki oraz nikotynę.

 

Skuteczność produktu w stosunku do bakterii i grzybów zostały przebadane zgodnie z normą: NEN-EN1040; NEN-EN 1275; NEN-EN 1276; NEN-EN 1650; NEN-EN 13697 (clean zanieczyszczenie powierzchni) na następujące drobnoustroje: Pseudomonas aeruginosa (1), Escherichia coli (2); Staphlylococcus aureus (3), Enterococcus hirae (4), Candida albicans (5), Aspergillus niger (6). Stosowane środki powierzchniowo czynne są biodegradowalne zgodnie z metodą OECD 301 AF.

 

Po zakończeniu 40 minutowego procesu czyszczenia mamy pewność, że układ klimatyzacji a także wnętrze samochodu są czyste i wolne od jakichkolwiek zapachów.

Czym różni się czyszczenie klimatyzacji samochodowej metodą ultradźwiękową od czyszczenia klimatyzacji preparatami w aerozolu?

Zabieg czyszczenia klimatyzacji metodą ultradźwiękową wykorzystuje nabój skondensowanego płynu dezynfekującego, którego ilość odpowiada przeciętnie 10 opakowaniom preparatu w aerozolu.

 

Preparat jest rozbijany do postaci mgiełki, dzięki czemu wielokrotnie zwiększa się efektywność działania preparatu.

 

Płyn krąży przynajmniej 15 min w układzie klimatyzacji i we wnętrzu samochodu, przez co dociera do wszystkich zakamarków.

 

Można się o tym przekonać obserwując proces czyszczenia. Patrząc przez szybę do wnętrza auta widzimy, jak mleczna mgła detergentu krąży w kabinie pojazdu.

Czy czyszczenie klimatyzacji samochodowej metodą ultradźwiękową jest lepsze od czyszczenia metodą ozonową?

Założywszy, że obie usługi wykonywane są przez wykwalifikowanego Technika i przy użyciu właściwych narzędzi można powiedzieć, że skuteczność obu metod jest porównywalna.

 

Czyszczenie klimatyzacji metodą ultradźwiękową daje dodatkowy profit w postaci przedłużonego działania preparatu. Środek dezynfekujący, zanim ulegnie całkowitej biodegradacji, pozostaje we wnętrzu samochodu i spowalnia rozwój pasożytów nawet przez kilka miesięcy.

 

Jak często należy wykonywać czyszczenie klimatyzacji metodą ultradźwiękową?

W tym temacie większość specjalistów ma zaskakująco zgodną opinię: raz w roku lub co 15 000 km. Nie pozostaje nam nic innego jak zgodzić się z tą opinią. Ma sens, więc warto się do niej stosować.

 

Zazwyczaj zaleca się przeprowadzenie dezynfekcji układu po zimie. I taki zabieg przeprowadzony raz w roku powinien w zupełności wystarczyć, jeśli po drodze nie przytrafi się żaden „wypadek” typu rozlane mleko.

 

Zamawiając czyszczenie klimatyzacji warto również pomyśleć o stanie filtra kabinowego. Jego żywotność określa się podobnie jak okres pomiędzy zabiegami czyszczenia klimatyzacji, czyli raz w roku lub co 150 000 km. Zablokowany przez kurz, tłusty osad, sadze itp. materiał filtra blokuje przepływ powietrza, wywołując parowanie szyb. Kolejnym objawem może być, kosztowne w naprawie, zablokowanie silnika dmuchawy.

 

Rozwijające się w wilgotnej włókninie filtra bakterie, pleśnie i grzyby nie tylko dają zapach stęchlizny, ale i wywołują objawy rozkojarzenia myśli, obniżenia poziomu koncentracji i spadek samopoczucia. Mogą również wywołać reakcje alergiczne.

 

 

Copyright © 2010 - 2016 Maciej Kijewski. Wszystkie prawa zastrzeżone.